Analizując raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018”, który został przygotowany na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy, widzimy, jak wygląda sytuacja dotycząca odbywania szkoleń bhp przez pracowników z Ukrainy. Badanie to jest odpowiedzią na dynamiczną sytuację cudzoziemców na rynku pracy w Polsce. Według raportu aż 56% pracowników nie odbyło szkoleń, co niestety przekłada się na częstotliwość występowania wypadków w miejscu pracy.
Polski rynek pracy ciągle jest atrakcyjny dla obywateli Ukrainy. Większość Ukraińców pracujących w Polsce to kobiety. Najczęściej podejmują pracę na stanowiskach fizycznych, gdzie potencjalnie najbardziej narażeni są na wypadki podczas pracy. Nieliczną grupę zawodową tworzą managerowie (zaledwie 2 procent). Największym zainteresowaniem wśród obywateli Ukrainy cieszy się sektor usługowy, w szczególności hotelarstwo i gastronomia oraz handel. Kobiety często podejmują pracę, jako pomoc w gospodarstwie domowym oraz jako opiekun dziecka, osoby starszej czy niepełnosprawnej. Mężczyźni natomiast najczęściej pracują w branży budowlanej, a także logistyce i transporcie.
Szkolenia bhp dla pracowników z Ukrainy
Pracodawca ma obowiązek przeprowadzić szkolenie bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Przepisy jednak nie określają w jakim języku należy przeprowadzić szkolenie. Ważne, aby szkolenie było zrozumiałe dla pracownika. Z raportu wynika, że 85 procent szkoleń bhp odbywało się w języku polskim, a 16 procent w języku ukraińskim. Większym problemem jest brak jakichkolwiek szkoleń niż język, w jakim szkolenie jest przeprowadzane. Analizując raport można wyciągnąć wnioski, iż organizacja szkoleń bhp dla Ukraińców zdecydowanie wymaga poprawy. W tym aspekcie pracodawcy zaczynają zmieniać podejście, co cieszy. Jednak jest to długi proces.
– Zdecydowana większość obywateli Ukrainy jest pozytywnie zaskoczona standardami dotyczącymi bezpieczeństwa pracy w Polsce. Prawie 70 proc. respondentów uważa, że standardy te są wyższe niż w ich kraju. Jest to zdecydowanie dobra informacja. W przypadku tematu bezpieczeństwa i podejścia przedsiębiorców do bhp na przestrzeni lat widać głębokie i dynamiczne zmiany. Z uwagi na fakt, że SEKA S.A. świadczy usługi w tym zakresie od 1988 roku, mamy możliwość obserwacji ewolucji polskiego biznesu. Do firm zaczyna docierać świadomość, że profesjonalne przygotowanie pracowników do pełnienia obowiązków, w tym zadbanie o ich bezpieczeństwo, nie jest kosztem, a długoterminową inwestycją. – mówi Marek Maszewski dyrektor Dziaku Nadzoru SEKA S.A.
Raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018” pokazuje, że występują znaczne różnice pod względem dbania o bezpieczeństwo w zależności od wielkości firmy i sektora.
– Jedynie 32 proc. respondentów deklaruje, że bezpieczeństwo pracy cudzoziemców jest dla ich pracodawców tak samo ważne, jak bezpieczeństwo rodzimych pracowników, co poniekąd znajduje potwierdzenie w obserwowanym przez nas utrudnionym dostępie do środków ochrony indywidualnej dla cudzoziemców. W badaniu pozytywnie zaskoczonych dostępnością ŚOI jest 33 proc. respondentów, a w przypadku branż o wysokim ryzyku wypadku jak branża budowlana, liczba ta rośnie do 56 proc. Wśród tendencji widać również, że im większa firma, tym standardy związane z bezpieczeństwem wyższe. Jednak w gospodarce narodowej ponad 70 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, dlatego tak ważna jest edukacja przedsiębiorców w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. – Elżbieta Rogowska, wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PW Krystian.
Tutaj ściągniesz cały raport “Bezpieczeństwo Pracy w Polsce w 2018”