Związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) to produkowana przez człowieka grupa ponad 4 700 chemikaliów – najpopularniejsze z nich to kwas perfluorooktanowy (PFOA) i kwas perfluorooktanosulfonowy (PFOS). Występują w różnych postaciach i są odporne na wysokie temperatury, rozkład, chemikalia czy wodę. Bardzo często znajdują swoje zastosowanie m.in. w przemyśle odzieżowym. Ze względu na swoją szkodliwość dla zdrowia oraz środowiska, ich stosowanie podlega coraz dalej idącym regulacjom.
Realne zagrożenie
Związki PFAS łatwo przedostają się do środowiska – przemieszczają się w wodach, ściekach, glebie i powietrzu, dostając się przy tym do żywności i organizmu człowieka. Ich obecność w naszym ciele może prowadzić do wielu poważnych schorzeń m.in. chorób nowotworowych. Substancje PFAS mogą mieć również wpływ na obniżoną płodność (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn), podwyższony cholesterol czy problemy hormonalne. Co więcej, zanieczyszczenia PFAS – poprzez negatywny wpływ na środowisko naturalne – generują olbrzymie i trudne do oszacowania koszty.
Regulacje ograniczające sprzedaż w Europie
Na początku 2023 roku – Niemcy, Dania, Norwegia, Szwecja oraz Holandia – złożyły propozycję zmian w celu nałożenia nowych ograniczeń dla związków z grupy PFAS.
W Unii Europejskiej kwestie ograniczenia związków PFAS reguluje przede wszystkim rozporządzenie 1907/2006 w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (tzw. rozporządzenie REACH) oraz rozporządzenie 2019/1021 dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych. Ze względu na wysoką szkodliwość związków, wielu przedsiębiorców wcześniej czy później będzie musiało zastosować się do proponowanych zmian przepisów – i niwelować negatywny wpływ sprzedawanych przez nich na rynku europejskim produktów.
Widzimy więc, coraz większą potrzebę walki z tymi niebezpiecznymi chemikaliami, względem których żadna z branż nie może być obojętna.
Bezpieczna przyszłość
Świadomość na temat szkodliwości związków PFAS z każdym rokiem rośnie. Z problemem tym mamy do czynienia również w branży odzieżowej. PFAS występują w odzieży ochronnej, a tego typu ubrania są noszone zazwyczaj przez pięć dni w tygodniu co najmniej osiem godzin dziennie. To duże ryzyko dla zdrowia i życia pracowników.
W odpowiedzi na te ryzyka stworzyliśmy kolekcję ChemGuard z technologią EcoForce™, która pozwoliła nam wyeliminować z procesu produkcji te właśnie związki. Co więcej, nowe wykończenie jest w większości oparte na biokomponentach – ponad 50%. Z myślą o zrównoważonym rozwoju materiał DuPont™ Nomex® Comfort z technologią EcoForce™ został opracowany tak, żeby zapewnić kwasoodporność do 100 prań, bez reimpregnacji szkodliwymi związkami PFAS. Dzięki temu kolekcja ChemGuard jest pierwszym na rynku produktem kwasoodpornym bez konieczności reimpregnacji.