W świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom środków ochrony indywidualnej. Mają one na celu zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych i niebezpiecznych czynników w otoczeniu. Powinny być obowiązkowo stosowane tam, gdzie takich zagrożeń nie można uniknąć. Ponadto pracodawca powinien zapewnić pracownikom odzież roboczą, jeżeli wymagają tego względy sanitarne czy też względy technologiczne przy produkcji.
Środki ochrony indywidualnej w zakładzie gastronomicznym
W zakładach gastronomicznych do środków ochrony indywidualnej można zaliczyć między innymi gumowe rękawice niezbędne na stanowiskach w zmywalniach i zmechanizowanych obieralniach. Mogą to być również rękawice z metalowych włókien, chroniące przed przecięciem bądź poważniejszym skaleczeniem. Niekiedy w zakładach gastronomicznych czynnikiem niebezpiecznym może być podwyższony stopień zapylenia (np. w piekarniach), wówczas można wprowadzić jako środek ochrony indywidualnej dla pracowników maski, zabezpieczające drogi oddechowe przed przedostaniem się pyłu do organizmu.
Odzież robocza w zakładzie gastronomicznym
Rozważając wprowadzenie odpowiedniej odzieży roboczej do zakładu gastronomicznego należy w pierwszej kolejności mieć na uwadze, iż nie jest to ubranie ochronne – takie bowiem ma za zadanie ochronić przed groźnymi czynnikami. Oczywiście także w gastronomii występują stanowiska pracy, gdzie konieczne jest zastosowanie odzieży ochronnej np. impregnowane fartuchy w zmywalniach czy ocieplane kurtki, rękawice, nakrycia głowy w chłodniach. Odzież robocza ma natomiast na celu ochronę przy pracach brudzących, aby zabezpieczyć ubrania indywidualne pracowników przed zabrudzeniem. Z drugiej strony jej stosowanie wynika z zachowania jak najwyższych standardów sanitarnych. Na indywidualnej odzieży mogą pozostawać drobnoustroje i różnego rodzaju mikroorganizmy, które nie powinny mieć kontaktu z żywnością. W zakładach gastronomicznych odzież robocza jest stosowana przy produkcji żywności, jak też przy przygotowywaniu posiłków. Z reguły są to białe fartuchy albo całe stroje (spodnie, bluzy kucharskie, czapki) zgodnie z wymaganiami HCCAP.
Więcej informacji na temat odzieży dla zakładów gastronomicznych można znaleźć na stronie: www.krystian.com.pl/odzież w zakładzie gastronomicznym