IV edycja badania „Bezpieczeństwo pracy w Polsce” jest już dostępna! Opracowanie powstało w ramach czwartej edycji ogólnopolskiego badania, zrealizowanego na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy, zawiązanej z inicjatywy firm CWS-boco, PW Krystian, TenCate Protective Fabrics, LafargeHolcim, SEKA S.A. i Inter Cars.
W trzech poprzednich edycjach badania zweryfikowana została świadomość wobec kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy zarówno pracowników, jak i pracodawców. W tegorocznej edycji raportu skoncentrowano się na kwestiach BHP w małych i średnich firmach, najliczniej reprezentowanych w gospodarce i mających największy udział w wytwarzanym PKB. W firmach tych niestety nie zawsze wypracowywane są i wdrażane odpowiednie procedury, również te związane z odpowiednim doborem odzieży ochronnej.
Specjalnie dla Państwa wyniki raportu komentuje Elżbieta Rogowska, Dyrektor Handlowy firmy Krystian i ekspert w zakresie doboru środków ochrony indywidualnej
Wyniki tegorocznego badania Bezpieczeństwo Pracy w Polsce wśród małych i średnich przedsiębiorstw, przynajmniej na poziomie deklaratywnym, nie odbiegają zasadniczo od innych międzynarodowych zestawień w tym zakresie. Co do zasady potwierdzają one też nasze obserwacje rynkowe, iż firmy najczęściej zaopatrują się w takie środki ochrony indywidualnej jak: odzież ochronna, rękawice ochronne czy obuwie ochronne. Częściej też tego rodzaju artykuły kupują firmy średnie niż małe, które przecież stanowią zdecydowanie większy odsetek wśród podmiotów działających w polskiej gospodarce. Kluczowym natomiast w dalszym ciągu pytaniem pozostaje kwestia dopasowania danego środka ochrony indywidualnej do konkretnego ryzyka.
Z moich doświadczeń wynika, iż w małych i średnich przedsiębiorstwach nie jest już problemem posiadanie, bądź nie danego artykułu zabezpieczającego pracownika, ale jego jakość. W małych i średnich firmach większy nacisk kładzie się na cenę sztuki odzieży, obuwia czy rękawic, niż na dopasowanie danego środka ochrony do istniejących zagrożeń. Wydaje się, że ciągle bardziej istotne dla firm jest żeby posiadać dany produkt w ewidencji, niż żeby spełniał on rzeczywiste funkcje ochronne. Osoby odpowiedzialne za zakup sprzętu BHP dla swoich pracowników, często po prostu nie wiedzą, że to co w potocznym rozumieniu nazywa się odzieżą ochronną i co nawet wygląda jak odzież ochronna, wcale nie musi nią być w świetle definicji zawartych dyrektywach unijnych.
Pełna wersja raportu dostępna na stronie http://bezpieczniwpracy.pl/bezpieczenstwo-pracy-w-polsce-2017/