Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest formą promieniowania elektromagnetycznego o krótkiej długości fali, które pochodzi m.in. ze słońca. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może negatywnie wpływać na nasze zdrowie – powodując oparzenia słoneczne, ale i zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry. Niestety praca na zewnątrz, jest w niektórych branżach nie do pominięcia.
Wpływ nadmiernego promieniowania UV na skórę jest dobrze udokumentowany. Pracownicy narażeni na promieniowanie UV mogą doświadczać odczynów skórnych, takich jak rumień, oparzenia słoneczne, wysypki i przyspieszone starzenie się skóry. Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może zwiększać również ryzyko wystąpienia czerniaka, najgroźniejszego rodzaju raka skóry.
Negatywny wpływ promieniowania UV
Promieniowanie UV jest uważane za jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju raka skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może uszkadzać DNA w komórkach skóry, co zwiększa ryzyko mutacji i rozwoju nowotworów skóry. Co więcej, rak skóry jest jednym z najczęstszych rodzajów nowotworów na świecie. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku odnotowywane jest około 3 miliony nowych przypadków czerniaka i około 17 milionów nowych przypadków innych typów raka skóry na świecie. (Cancer Today (iarc.fr)). Tych liczb nie można ignorować. Dla pracowników pracujących na zewnątrz oraz ich pracodawców ochrona przeciwsłoneczna powinna stać się priorytetem.
Ponadto, nadmierne narażenie na promieniowanie UV może wpływać również na układ immunologiczny pracownika. Prowadzi to do uszkodzenia komórek w organizmie, w tym komórek immunologicznych – a finalnie do obniżenia odporności organizmu na infekcje i choroby. Osłabienie układu immunologicznego może zwiększać ryzyko wystąpienia nie tylko infekcji skórnych, ale i innych, np. infekcji dróg oddechowych.
Pracownicy narażeni na promieniowanie UV mogą także doświadczać częstych bólów głowy, uczucia pieczenia na skórze, czy być bardziej podatni na wystąpienie alergii skórnych
Nie czekaj, zapobiegaj
Do roli pracodawcy należy zapewnienie pracownikowi odpowiedniej odzieży ochronnej oraz środków ochrony indywidualnej. Warto zauważyć, że każde ubranie w pewnym stopniu chroni skórę – nie wszystkie tkaniny zapewniają jednak wystarczającą ochronę przed promieniowaniem UV.
Przykładem odpowiedniej ochrony jest nasza kolekcja UVGuard, która dzięki wysokiemu współczynnikowi ochronny przed promieniowaniem UV – UPF 50+, blokuje prawie 98 proc. promieni słonecznych. Co więcej, jest ona certyfikowana zgodnie z normą EN 13758:2+A1:2006 (PN-EN 13758-2:2007). Jest to tym samym potwierdzenie, że odzież przeznaczona jest do pracy w środowisku, w którym występuje potencjalne narażenie pracownika na działanie promieni UV.
Pamiętajmy również, aby edukować pracowników na temat ryzyka związanego z promieniowaniem UV. Dodatkowo, jeśli niektórzy z nich wykonują swoją pracę na zewnątrz, warto zachęcać ich do regularnych badań skóry.