To już 9 edycja raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022”, wydawanego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy. Tegoroczny raport skupił się na osobach 50+ na rynku pracy, ich możliwościach i ograniczeniach.
Najważniejsze wnioski z raportu:
- Pracownicy w wieku 50+ są cenieni przez pracodawców za skrupulatność, zaangażowanie, stosunek do pracy i odpowiedzialność. Pracują oni na różnych stanowiskach i najczęściej w obecnym miejscu pracy są od 20 lat lub więcej.
- Mimo obserwowanych różnic w sposobie pracy osób 50+ i młodszych pracodawcy nie dostosowują stanowiska do ich potrzeb i możliwości. Pracownicy w tym wieku z reguły biorą udział w cyklicznych szkoleniach bhp. Zagrożenia, na które w miejscu pracy najczęściej narażeni są pracownicy, to czynniki fizyczne oraz czynniki biologiczne.
- Badani pracownicy 50+ są pozytywnie nastawieni do korzystania z nowego sprzętu, urządzeń lub oprogramowania, także po aktualizacji. Mają również dość pozytywny stosunek do używania nowych, nieznanych wcześniej aplikacji. Jednak pracodawcy mają trochę inne zdanie na ten temat. Uważają, że osoby w wieku 50+ nie są chętni do korzystania z nowych technologii.
- Zdaniem co trzeciego badanego praca ma wpływ na ich zdrowie. Najczęściej pracownicy 50+ wskazali, że praca powoduje u nich bóle pleców i kręgosłupa. Spora grupa badanych zwróciła uwagę również na osłabienie wzroku oraz ból kończyn. Warte podkreślenia jest to, ze zaledwie co czwarty badany, który odczuwa problemy zdrowotne w związku z wykonywana pracą, informował o tym pracodawcę.
- Pracujący i niepracujący, którzy obecnie poszukują pracy, bardzo często deklarują chęć pracy po osiągnieciu wieku emerytalnego. Jednocześnie tyle samo badanych wskazuje na brak podjęcia decyzji w tej kwestii. Zdaniem pracodawców osoby w wieku emerytalnym są cennymi pracownikami ze względu na ogromna wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie. Uważają, ze ich obecność w firmie pozytywnie wpływa na transfer wiedzy z młodszą kadrą. Jeśli jest taka możliwość, to proponują pracownikom w wieku emerytalnym dalszą współpracę na wspólnie określonych warunkach.