Wraz z postępującymi zmianami klimatu, nawet w umiarkowanym europejskim klimacie rośnie liczba dni, w których promieniowanie UV przekracza natężenie bezpieczne dla człowieka. Najczęściej spotykanym objawem nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie nadfioletowe jest rumień oraz oparzenia. Wielokrotne narażenie skóry na promieniowanie nadfioletowe o dużym natężeniu może także być przyczyną fotostarzenia skóry oraz powstawania zmian przednowotworowych i nowotworowych, w tym czerniaka skóry.
W Europie zapadalność na ten typ raka podwaja się co 10 lat.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 66,9% przypadków czerniaka w Polsce jest spowodowane nadmierną ekspozycja ciała na promieniowanie słoneczne (średnia europejska to 46,4%).
W miesiącach letnich indeks UV osiąga w Polsce wartości do 10. Zgodnie z zaleceniami WHO, od wartości 3 należy stosować środki ochronne.
O ile w życiu prywatnym ochrona przed promieniowaniem kancerogennym pozostaje kwestią indywidualnych decyzji, o tyle w sytuacjach zawodowych sprawa się komplikuje. Powszechnie znane środki zapobiegawcze – systematyczne stosowanie kremów z filtrem UV czy unikanie słońca w godzinach 10:00 -15:00 w dni słoneczne, nie znajdują zastosowania w przypadku osób pracujących na świeżym powietrzu.
Niemiecki prawodastwo od 2015 roku uznaje niektóre formy raka skóry jako choroby zawodowe, przyznając, że regularna ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest kluczowym czynnikiem ich rozwoju. Niemieccy pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom outdoorowym odzieży ochronnej chroniącej przed promieniowaniem UV.
Skuteczność takiej odzieży zależna jest od rodzaju i gęstości tkaniny oraz od sposobu jej przetwarzania. Odzież UV zapewniająca bezpieczeństwo pracy w warunkach naświetlenia słonecznego spełnia wymogi europejskiej regulacji PPE (personal protective equipment) dot. środków ochrony indywidualnej. W szczególności spełnia ona normy ochrony przed promieniowaniem UV EN 13758-2: 2003 + A1: 2006. W miejscach publicznych i pasach ruchu, na przykład w budownictwie drogowym funkcje te mogą być włączone do odzieży ostrzegawczej o wysokiej widoczności z certyfikatem EN ISO 20471.
Odzież ochronna UV firmy Krystian to t-shirty, koszulki polo oraz kamizelki. Zobacz produkty