W okresie jesienno-zimowym zasadniczym kryterium wyboru odzieży ochronnej, oprócz ochrony przed czynnikami niebezpiecznymi, staje się niska temperatura. Najbardziej wymagającym okresem jest oczywiście zima, jednak jesień i wczesna wiosna również potrafią zaskoczyć złymi warunkami atmosferycznymi. W niskiej temperaturze pracownicy powinni być wyposażeni w odzież ciepłochronną spełniającą normę EN 342. Musi ona chronić przed zimnem, jednocześnie zapewniając komfort i swobodę ruchów.
Co jest istotne przy wyborze odzieży ciepłochronnej?
Dobierając odzież ciepłochronną do warunków klimatycznych na stanowisku pracy, należy przede wszystkim uwzględnić:
- temperaturę otoczenia
- rodzaj wykonywanej pracy
- specyfikę pracy (praca dynamiczna czy statyczna)
Po określeniu tych czynników możemy zdecydować, jakiej odzieży potrzebujemy. Czy wystarczy tylko kurtka, czy potrzebujemy również ocieplane spodnie bądź ogrodniczki.
W jaki sposób uchronić się przed zimnem podczas pracy?
Jedynym właściwym rozwiązaniem są sprawdzone rozwiązania w postaci ocieplanej odzieży ochronnej takie jak: ocieplane kurtki, spodnie, ogrodniczki, czapki oraz buty dedykowane do pracy w temperaturach ujemnych lub przy złych warunkach pogodowych. Wybierając odzież ochronną musimy pamiętać, że komfort i bezpieczeństwo pracy w warunkach zimowych gwarantują najwyższej jakości tkaniny z membranami oraz ociepliny, które tworzą produkt chroniący użytkownika przed zimnem, wiatrem, deszczem i śniegiem. Jednocześnie musimy pamiętać, że bardzo ważny jest również ergonomiczny krój i nowoczesny design. Dzięki tym dwóm ostatnim pracownicy chętniej zakładają odzież roboczą i czują się w niej lepiej, a co za tym idzie, pracują wydajniej.
Produkty z kolekcji Krystian WarmGuard doskonale sprawdzają się zimą przy pracach zewnętrznych, jak i w przestrzeniach zamkniętych takich jak chłodnie czy miejsca nieogrzewane (np. magazyny). W asortymencie posiadamy również odzież ochronną z dodatkowymi właściwościami. Niektóre modele posiadają dodatkowo właściwości antystatyczne, kwasoodporne, chroniące przed działaniem łuku elektrycznego czy wysokiej widzialności. Dobre ubranie ochronne powinno być tak zaprojektowane, aby gwarantowało komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Polecamy materiały wytrzymałe, odporne na przecieranie, zabrudzenia, oddziaływanie substancji chemicznych czy niskich temperatur.
Środki ochrony indywidualnej – nieodzowne dopełnienie ubioru zimą
Aby strój pracowniczy był jak najbardziej funkcjonalny, należy uzupełnić go o dodatkowe środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Czapki, rękawice i odpowiednie obuwie znacznie podwyższają komfort pracy w niesprzyjających warunkach i wpływają na bezpieczeństwo pracowników. Ważne, aby buty dobrze izolowały przed zimnem oraz były wyposażone w dobrej jakości podeszwę uniemożliwiającą przypadkowe poślizgnięcie się. W zależności od miejsca i warunków pracy potrzebna może być też wkładka antyprzebiciowa. Istotnym aspektem są również odpowiednio dobrane rękawice ochronne, które powinny zapewniać pewny, dobry chwyt, a jednocześnie utrzymywać komfort termiczny.
Obowiązki i korzyści pracodawcy
Odpowiednio dobrana odzież ochronna zimowa zapobiega przeziębieniu i ogranicza absencję w pracy. Ich krój i użyte materiały wpływają znacząco na samopoczucie i wydajność pracowników. Ze względu na specyfikę odzieży zimowej znacznie bardziej niż lekkie ubranie na lato.
Z drugiej strony przepisy bhp wymuszają na pracodawcy zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochrony indywidualnej i odzieży ochronnej, aby zabezpieczały ich przed urazami i zapewniały komfort pracy.
Chcesz się dowiedzieć, jakiej odzieży potrzebują Twoi pracownicy, skontaktuj się z nami!