Stosowanie odzieży medycznej oraz środków ochrony indywidualnej przez pracowników służby zdrowia jest jednym z podstawowych narzędzi zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń. Fartuchy, bluzy, jak i inne elementy stroju pozwalają ochronić lekarzy, pielęgniarki czy techników medycznych przed zagrożeniami, wynikającymi z charakteru ich pracy. Ponadto pozwalają wyróżnić w placówkach medycznych personel, co ułatwia skierowanie się po pomoc do właściwych osób.
Główne funkcje odzieży medycznej i środków ochrony indywidualnej
Największym zagrożeniem w służbie zdrowia są chorobotwórcze drobnoustroje – bardzo duże ryzyko zakażenia niosą wirusy żółtaczki zakaźnej typu B i C czy wirus niedoboru odpornościowego (HIV). Miejscami, gdzie może dojść do kontaktu z takimi chorobotwórczymi drobnoustrojami, są bloki operacyjne, stacje dializ, oddziały intensywnej terapii, laboratoria diagnostyczne. Drobnoustroje mogą być przenoszone z krwią, płynami ustrojowymi, skażonymi materiałami bądź na instrumentach medycznych. Właśnie z tego powodu konieczne jest stosowanie odpowiednich ubrań oraz zapewnienie ochrony dróg oddechowych.
Odzież medyczna oraz środki ochrony indywidualnej pomagają zapobiec zakażeniu zarówno pacjenta, jak i personelu szpitala.
Jakie ubrania i środki ochrony indywidualnej wybrać?
Fartuchy, spodnie, bluzki czy bluzy powinny być wykonane z materiałów, które będą odpowiednią barierą i zabezpieczą przed przenikaniem szkodliwych dla zdrowia czynników biologicznych oraz zabezpieczą przed osadzaniem się ich na skórze.
Materiał wykorzystany na ubrania medyczne powinien być odporny na przesiąkanie krwi oraz płynów ustrojowych, a także przed przenikaniem drobnoustrojów przenoszonych przez te płyny. Ponadto tkanina powinna zapewniać komfort podczas noszenia oraz odpowiednie odprowadzanie ciepła i wilgoci.
Oprócz ubrania pracownicy służby zdrowia powinni zaopatrzyć się w środki ochrony indywidualnej. Jednym z podstawowych są rękawice ochronne, chroniące zarówno przed drobnoustrojami, jak też czynnikami chemicznymi. Z reguły wykonane są z kauczuku naturalnego bądź syntetycznego, a także z polichlorku winylu czy polietylenu. Personel medyczny powinien także zadbać o ochronę oczu i twarzy przed cieczami, aerozolami oraz parą. Do takiego zabezpieczenia służą między innymi gogle oraz maseczki.
Więcej informacji na temat produktów medycznych można znaleźć na stronie: www.krystian.com.pl/odzież medyczna